هدیه و کادو ها

تفاوت پیرکس و شیشه چیست؟ + 4 فرق اساسی بین آن ها

تفاوت پیرکس و شیشه

چه چیزهایی باعث تفاوت پیرکس و شیشه می‌شوند؟ با اینکه شیشه‌ها به ظاهر شبیه هم هستند، اما از نظر ساختار، کاربرد و ویژگی‌ها متفاوت‌اند و دانستن این تفاوت، در استفاده بهتر از این وسایل پرکاربرد در هر آشپزخانه‌ای، به شما بسیار کمک می‌کند. پس اگر شما هم می‌خواهید فرق پیرکس و شیشه را بدانید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به سوال ابتدای مقدمه پاسخ دهیم.

تفاوت پیرکس و شیشه

تفاوت بین پیرکس و شیشه را از همه لحاظ در زیر مورد بررسی قرار می دهیم:

تفاوت پیرکس و شیشه از نظر ساختار

پیرکس در واقع نام تجاری نوعی از شیشه است که زیرمجموعه شیشه بوروسیلیکات به شمار می‌رود. شیشه بوروسیلیکات شامل تری‌اکسید بور است که انبساط حرارتی کمی دارد؛ به این معنی که ساختار آن به‌گونه‌ای طراحی می‌شود تا وقتی در معرض تغییرات عمده دما مانند بردن ظرف از یخچال به فر قرار می‌گیرد، بر خلاف شیشه‌های معمولی، نشکند.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید ماگ شیشه ای به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

تفاوت پیرکس و شیشه از نظر مقاومت

مزیت پیرکس در مقایسه با شیشه معمولی، مقاومت بالای آن چه در برابر ضربه و چه در برابر حرارت است. به همین دلیل، ظروف پیرکس برای استفاده در مایکروویو، فر و شعله اجاق گاز مناسب‌اند و آسیبی در برابر حرارت نمی‌بینند. از طرفی هم ظروف پیرکس، باعث بروز هیچ واکنش شیمیایی در مواد خوراکی نمی‌شوند و از نظر، سالم‌ترند.

ظروف پیرکس مانند ماگ پیرکس، همچنین در برابر سرد و گرم شدن ناگهانی ترک نمی‌خورند؛ در حالی که، شیشه‌های معمولی هم در برابر حرارت و هم سرد و گرم شدن، ترک می‌خورند و می‌شکنند.

تفاوت پیرکس و شیشه از نظر قیمت

فرآیند ساخت پیرکس طولانی‌تر است، به این دلیل که این ظروف را طی ساعات طولانی، تحت عملیات حرارتی قرار می‌دهند تا در برابر تغییرات دما و حرارت، مقاوم شوند. همین روند ساخت طولانی و پیچیده، مسلما بر قیمت ظروف پیرکس تاثیر می‌گذارد. در نتیجه، می‌توان گفت که ظروف پیرکس در مقایسه با شیشه معمولی، قیمت بیشتری دارند.

تفاوت پیرکس و شیشه از نظر ظاهر

دیگر تفاوت پیرکس و شیشه، از نظر ظاهر آن‌هاست. اگر به ظاهر ظروف پیرکس دقت کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که این ظروف در مقایسه با شیشه‌های معمولی، ضخامت بیشتر و همچنین، لبه‌های ضخیم‌تری دارند. ناگفته نماند که همین ضخامت بیشتر پیرکس، باعث مقاومت بیشتر آن در برابر ضربه، نسبت به شیشه معمولی می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه تشخیص ظروف پیرکس اصل را نیز حتما مطالعه نمایید.

جمع‌ بندی 

انواع ظروف شیشه‌ای در آشپزخانه تمام خانه‌ها وجود دارند و بسیار هم پرکاربردند. اما اینکه کدام یک از این ظروف بهتر است برای چه منظوری استفاده شوند، به نوع و تفاوت آن‌ها بستگی دارد. با توجه به این مسئله، ما این مطلب را به بررسی تفاوت پیرکس و شیشه اختصاص دادیم تا با شناخت تفاوت بین این دو و استفاده صحیح از آن‌ها، به افزایش طول عمرشان کمک کنید.

شما هم اگر می‌توانید مورد دیگری به این لیست اضافه کنید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

♦ برخی از محصولات پیرکس فروشگاه ماگ لاکچری 

‏‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *