هدیه و کادو ها

5 تفاوت استیل 304 و 316 در فلاسک

تفاوت استیل 304 و 316 در فلاسک

همانطور که می‌دانید فلاسک‌ها از وسایل بسیار کاربردی در نگه‌داری و حمل آب و مایعات دیگر هستند که باید دما را تا ساعات خاصی حفظ نماید. از این رو جنس به کار رفته در ساخت فلاسک در مدت زمان نگهداری دما، مقاوم در برابر شرایط سخت محیطی و نوسانات دمایی نقش مهمی دارد.

این قابلیت ناشی از متریال به کار رفته در ساختار فلاسک است که به طور معمول از استیل با عایق‌های خاصی تهیه می‌شوند و دو آلیاژ L304 و L316 از بهترین مواد تشکیل دهنده فلاسک هستند. در ادامه می‌خواهیم علاوه‌ بر تعریف ساختاری هر یک از آن‌ها، به تفاوت استیل 304 و 316 در فلاسک بپردازیم و تاثیر آن‌ها در کیفیت این محصول را بررسی نماییم.

استیل 304 چیست؟

استیل 304 چیست؟

یکی از انواع فولاد ضدزنگ است که از عناصری شامل سیلیکون، منگنز و کربن تشکیل شده و با دارا بودن مقادیر بالای از نیکل و کروم در ترکیبات خود، بسیار مقاوم است. همچنین عدم تقویت حرارتی، خاصیت مغناطیسی و اکسیداتیو از دیگر ویژگی‌های این آلیاژ است.

وجود عناصر فوق در استیل 304 سبب شده تا این آلیاژ در برابر حرارت، خوردگی، رطوبت و سایش مقاومت بالایی نشان دهد و از کیفیت فیزیکی خاصی برخوردار باشد‌. بنابر این مشخصات نیز برای تهیه مبدل‌های حرارتی و تجهیزات صنایع غذایی کاربرد گسترده‌ای دارد.

 

‏‏

 

استیل 316 چیست؟

استیل 316 چیست؟

پس از آلیاژ 304، کاربردی‌ ترین نوع استیل با خاصیت ضدزنگ و مقاوم بالا در برابر حرارت، استیل 316 است. البته مقاومت اسیدی، قلیایی و دمایی آن نسبت به 304 بیشتر بوده و به طور کلی محصول مرغوب و گران‌‌تری محسوب می‌شود.

برتری خاص و تمایز دیگر این آلیاژ، عدم ایجاد هیچگونه انقباض و انبساط در برابر نوسانات دمایی شدید است. همچنین مقاومت بالای این متریال در برابر رطوبت سبب کاربرد آن در تجهیزات مختلف به ویژه‌ صنعت ظروف غذا و تجهیزات پزشکی می‌شود.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید فلاسک به لینک مربوطه از سایت ماگ لاکچری مراجعه نمایید.

 

تفاوت استیل 304 و 316 در فلاسک

پیش از پرداختن به تفاوت استیل 304 و 316 در فلاسک، لازم است بدانید که تفاوت کلی این تو آلیاژ در میزان ترکیبات شیمیایی آن‌ها است. چرا که وجود مقادیر بیشتری از عنصر مولیبدن و نیکل در استیل 316 سبب مقاوم ویژه آن در برابر زنگ زدگی، سایش، حرارت و… می‌شود.

این دو نوع فولاد ضدزنگ هردو حاوی 16 الی 18 درصد از نوعی فلز سخت، مقاوم و خاکستری رنگ به نام کروم هستند که تا حدودی مقاومت پایه آن‌ها را تعیین می‌کند؛ اما تفاوت در مقادیر نیکل و سرب در این دو گرید قابل ملاحظه بوده و بر خواص جامع آن‌ها موثر هستند.

در گرید 304 تنها 9% عنصر نیکل وجود دارد در حالی که گرید 316 دارای 12% از این عنصر است. تفاوت در مقادیر نیکل موجود در هر گرید، بر مشخصات فیزیکی استیل ضدزنگ بسیار موثر بوده و در نتیجه فلاسک تهیه شده از آن‌ها تفاوت‌های کلیدی زیر را به همراه دارند.

  • فلاسک تولید شده از گرید 316 در برابر دما مقاوم‌ تر است.
  • محصول حاصل از این آلیاژ نسبت به نوسانات دما تغییر سایز نمی‌ دهد.
  • مایعات قرار گرفته در فلاسکی با استیل 316 مدت زمان بیشتری دمای خود را حفظ می‌کنند.
  • فلاسک تولید شده از استیل 316 با درصد بیشتر ترکیبات ساختاری خود، در برابر شرایط اسیدی، قلیایی، خوردگی، رطوبت، فشار و حتی ضربه مقاومت بیشتری نشان می‌دهد.
  • از لحاظ حفظ سلامت مایعات نگهداری شده در فلاسک نیز استیل 316 که سیلیکاژل درجه غذایی هستند گزینه بهداشتی و سالم‌‌تری محسوب می‌شوند.
  • فلاسک با استیل 316 قیمت بالاتری نسبت به فلاسک با استیل 304 دارد.

اگر با وجود اطلاعات فوق در زمینه تفاوت استیل 304 و 316 در فلاسک هنوز هم جهت انتخاب محصول مناسب تردید دارید. دقت نمایید که این تفاوت‌های ساختاری سبب وجود کیفیت متفاوت در مشخصات فیزیکی فلاسک حاصل از این دو گرید می‌شوند.

لذا اگر به دنبال محصولی با مقاومت، سختی و ماندگاری بیشتر در برابر حرارت و رطوبت هستید و سلامت بهداشتی محصول نیز برای شما اهمیت دارد؛ انتخاب فلاسک تولید شده از استیل 316 گزینه بهتری است.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید تراول ماگ به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

 

جمع بندی

اگرچه این دو آلیاژ از لحاظ مشخصات ظاهری و ساختاری شباهت بسیاری داشته و هر دو نمونه از بهترین نوع فولاد ضدزنگ محسوب می‌شوند؛ اما وجود تفاوت‌های جزئی در ترکیبات آن‌ها سبب تفاوت در کیفیت کالای تولیدی از این دو آلیاژ می‌شود.

وجود درصدهای بیشتری از نیکل و سرب (مولیبدن) در گرید 316، فیزیک مقاوم و ماندگاری بیشتری به فلاسک یا دیگر محصولات حاصل از این استیل نسبت به گرید 304 می‌بخشد و این جنس برای استفاده در شرایط سخت محیطی مناسب‌تر ‌است.

با وجود ارائه اطلاعات جامع و لازم در خصوص تفاوت استیل 304 و 316 در فلاسک و کیفیت محصولات حاصل از هر یک، ما در قسمت پیشنهادات و ثبت نظرات آماده پاسخگویی هرچه بیشتر و بهتر به سوالات شما همراهان عزیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *