هدیه و کادو ها

6 تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر

تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر

هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی با افزایش تعریق بدن، مصرف مایعات به میزان بیشتری احساس می‌شود. ضمنا در تمرینات سخت و حرفه‌ای ترکیبات و‌ محلول‌های تقویتی نیز استفاده می‌گردند که به تبع ورزشکاران نیازمند وسایل نگهداری آب و مایعات مصرفی خود در حین ورزش هستند.

به این منظور قمقمه‌ های ورزشی و شیکر‌ها با طراحی‌های متفاوت برای تامین نیاز مصرف کنندگان تولید و به بازار عرضه شده اند. اما سوال اینجاست که تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر چیست؟ آیا این دو محصول کاربرد یکسانی دارند؟

در ادامه ضمن تعریف کلی هر یک از دو محصول، تفاوت‌های ساختاری و کاربردی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای کسب اطلاعات کافی در مورد این دو محصول با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قمقمه ورزشی چیست؟

فرق بین قمقمه ورزشی و شیکر

از رایج‌ترین وسایل ورزشی برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای قمقمه‌ها هستند که به صورت استوانه‌ای، گیره‌دار، کتابی، نی‌دار و… طراحی می‌شوند که از این محصولات به طور معمول برای حمل آب و مایعات رقیق استفاده می‌کنند.

ساختار مناسب و درزگیری خاص قمقمه های ورزشی از نشست مایعات جلوگیری نموده و برخی از مدل‌ها نیز قابلیت حفظ دمای سرد مایعات را دارند.

 

‏‏

 

شیکر چیست؟

مقایسه بین قمقمه ورزشی و شیکر

شیکر را می‌توان یک میکسر کوچک برای تامین ترکیبات مورد نیاز ورزشکاران دانست‌‌. طراحی شیکرها پیشرفته بوده و نمونه‌های برقی و دستی آن‌ها دارای توپک ثابت، فنری و یا تیغه‌هایی هستند که عمل مخلوط کردن مکمل های ورزشی را انجام می‌دهند.

 

‏‏

 

پیشنهاد می کنیم لیست بهترین قمقمه ورزشی بازار را در فروشگاه ماگ لاکچری مشاهده نمایید.

تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر

اگر شما هم به ورزش کردن علاقه‌مند هستید و در زمینه‌های مختلف ورزشی فعالیت دارید، پس به اطلاعات کافی درباره تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر نیازمند خواهید شد؛ چرا که این دو محصول از کالاهای کاربردی در حوزه ورزش بوده و حتی افراد مبتدی نیز از آن ها استفاده می کنند.

بسیاری از افراد شباهت کاربردی این دو محصول جهت تامین مایعات در حین ورزش را دلیل برعدم تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر می‌دانند در حالی که این دو محصول از جوانب مختلفی با یکدیگر فرق دارند. شیکر و قمقمه ورزشی نه تنها از لحاظ ساختاری و ظاهری، بلکه از لحاظ کاربرد و امکانات نیز کاملا متفاوت طراحی شده‌اند که در ادامه به بیان این تفاوت‌ها می‌پردازیم‌.

  • ساختار قمقمه های ورزشی بسیار ساده است و معمولا به صورت بطری هایی با اجزای محدود تهیه می‌شوند. اما ساختار شیکر متشکل از قسمت‌های مختلفی مانند همزن، قسمت برقی (لمسی یا آنالوگ)، درپوش مجهز، لیوان و… است.
  • قمقمه‌ ورزشی ساده قابلیت میکس مواد مختلف را ندارد در حالی که شیکرها با کمک تیغه یا توپک همزن، امکان ترکیب مکمل‌های ورزشی و تهیه انواع مختلف محلول‌های تقویتی را فراهم می‌سازند.
  • قمقمه‌ ورزشی فاقد محفظه های مختلف و جدا ازهم است. در حالی که هر مدل از شیکرها تعداد متفاوتی محفظه‌ برای قرار دادن ترکیبات مورد نیاز ورزشکاران را دارند ‌و با ساختار چند منظوره خود برنامه متنوع آن ها را پوشش می‌دهند.
  • قمقمه‌های ورزشی یک‌ مخزن دارند اما برخی از شیکرها دارای دو‌ مخزن مجزا بوده ‌و‌ امکان تهیه همزمان دو محلول مورد نیاز را برای مخاطب مهیا می‌کنند.
  • مجرای خروجی قمقمه ورزشی به مراتب باریک‌تر از شیکراست و به همین خاطر برای مصرف مایعات رقیق کاربرد دارد. اما دهانه شیکرها بزرگتر و متناسب با مایعات غلیظ طراحی شده است.
  • بعضی از مدل‌های برقی و پیشرفته شیکر، امکان گرم کردن مایعات را دارند یا مدت زمان بیشتری گرما را حفظ می‌کنند؛ در صورتی که قمقمه‌های ورزشی برای مایعات سرد کاربرد دارند.

همانطور که ملاحظه کردید، شیکر و قمقمه ورزشی از لحظاظ ساختاری و هدف مصرف بسیار باهم متفاوت اند. اما تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر تنها به موارد به بالا ختم نمی شود! این دو محصول از لحاظ بهداشتی هم باهم متفاوت اند.

از آنجایی که ساختار قمقمه‌ ورزشی تک بعدی است و مایعات رقیق را با آن مصرف می‌کنند، به راحتی قابل شستشو است و به همین خاطر طول عمر مفید بیشتری هم دارد.

اما وجود قسمت‌های متعدد و طراحی پیچیده‌ شیکرها سبب می‌شود تا مایعات و مکمل‌های غلیظ بین درز و شکاف اجزای مختلف آن گیر کنند و به سرعت شرایط مناسبی برای رشد باکتری و قارچ‌های مضر را فراهم سازند؛ بنابراین شستشوی صحیح و استریل کامل شیکر‌ها به نسبت قمقمه‌ها دشوارتر است و در صورت عدم شستشوی صحیح بوی نامطبوعی گرفته و در زمان کوتاه بلااستفاده می‌شوند.

با توجه به توضیحات بالا، اگر قصد خرید قمقمه ورزشی یا شیکر دارید، حتما موضوع مهم بعداشت را به عنوان یک تفاوت مهم بین این دو محصول درنظر بگیرید و با توجه به موارد بالا محصول مدنظرتان را خریداری کنید.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید تراول ماگ به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

جمع بندی

اگرچه در نگاه اول قمقمه ورزشی و شیکر هردو برای نگهداری و دسترسی راحت به آب و مایعات در حین ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما با یکدیگر بسیار متفاوت اند. همانطور که اشاره کردیم قمقمه‌ها طراحی ساده‌ای دارند و برای تهیه و نگهداری مکمل های ورزشی مناسب نیستند.

بنابراین اگر هنگام انجام تمرینات ورزشی پودرهای تقویتی و مکمل‌ها را مصرف می‌کنید و یا در یک زمان به دو ترکیب متفاوت نیاز دارید، قطعا شیکرها انتخاب بهتری هستند.

امیدواریم که توانسته باشیم ابهامات شما عزیزان را در رابطه با تفاوت قمقمه ورزشی و شیکر برطرف کرده باشیم. چناچه سوال یا دیدگاهی در رابطه با این دو محصول دارید، می توانید از بخش نظرات با کارشناسان ماگ لاکچری در ارتباط باشید. از همراهی شما سپاس گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *